Mua máy ảnh cũ ở Hà Nội

Rate this post

Sot e ndaj një herë blej kamer te perdorur në Hanoi. Për t’ju treguar se sa me fat është të blini të dorës së dytë dhe çfarë gabimesh duhet të shmangni kur tregtoni.

Blerja e kamerave të përdorura në Hanoi në ditët e hershme të dimrit

Hanoi është një rrugicë e vogël, një vend i njohur për elegancën e tij të lashtë. Edhe pse pata mundësinë të punoja këtu 15 vjet më parë, Hanoi është normal në mendjen time.

Ku e keni fjalën për blerjen e rrobave?

Pas më shumë se 10 vjetësh në Saigon përsëri në Hanoi. Unë sjell sinqeritet dhe mirësi për të kërkuar disa sende të rëndësishme. Unë do t’ju tregoj për udhëtimin e blerjes së makinave të përdorura në Hanoi.

Blej aparat fotografik të dorës së dytë në Hanoi

Në fund të vitit, shumë miq kërkuan të blinin një aparat fotografik dhe unë u përpoqa të gjeja disa artikuj me vendndodhjen në Hanoi. Le të shohim nëse ka diçka të shijshme dhe të lirë dhe të shohim se si funksionon këtu. Më në fund, gjeta aparatin Nikon D7100 me shumë aksesorë të përfshirë.

Më duhet të blej vëllain tim

Shitësi e lë gjendjen si të re dhe kutia e plotë nuk është përdorur. Ok duket se po beson, kështu që i dërgova mesazh Zalo për të kërkuar çmimin e secilit artikull. Ju lutemi ndryshoni foton, në mënyrë që të mos ndikoni në jetën e shitësit.

Bleni një dyqan me reputacion në Hanoi

Mora një kuotë Jam i kënaqur. Çmimi nuk është shumë i lirë si shitja në dyqan, as shumë e lartë si tregtari që shet makinën. Çmimi prej 7 milionë është i përshtatshëm për Nikon D7100 full box, ndaj mos paguani ekstra. Blej për të ndihmuar në pagesën e taksave, kostot e COD janë shumë të larta. Pas blerjes mjafton të lëmë rreth 7 milionë. Ky nuk ka aq shumë aksesorë sa disa nga Nikon D7100 të shitura në ueb-in e tij.

Më duhet të blej rroba në Hanoi

Në fund vendosa të blej një Nikon D7100 dhe dy Flash YN 568 EX. Artikujt jashtë listës së kërkimit do të numërohen më vonë. Me takim deri në orën 11:31 të datës 27/11, shkova në vendndodhjen e transaksionit. Ky është një dyqan i madh në një rrugë shumë të bukur në Hanoi.

qytet nate

Dyqani është i mbushur me njerëz dhe nuk ka vend parkimi. Duke parë që dera e shtëpisë tjetër është e mbyllur, në mes të derës është një kamion me pije freskuese. Kërkova leje për të kërkuar një makinë dhe u pranova. Përpiqesha të mbyllja makinën për t’u siguruar, kur takova sytë jo miqësorë të shitësit të ujit. Ajo më shikoi si një burrë në Mars, makina ime duhet të jetë e pistë dhe e pistë dhe ende e mbyllur. Nuk ka problem! Unë simpatizoj me të. Ajo më la të kërkoj makinën të jetë shumë e lumtur. Më pas kaloni nëpër sallonin e produkteve, shkoni në zyrë për të takuar shitësin e kamerës.

Udhëtim për të blerë makineri të përdorura në Hanoi

Duke ndjekur shkallët, hyra në zyrë. I përshëndeta shpejt të gjithë dhe nuk njoha askënd këtu. Pastaj filloi një bisedë edhe shitësi. Ishte befasuese kur mësova se ai ishte pronar i një dyqani të madh. Ai është shumë më i madh se unë, i pashëm dhe me stil. Në këtë kohë jam i befasuar dhe shumë i lumtur që kam takuar një person kaq të suksesshëm. Këshillohet që të flisni pak përpara se të filloni të testoni makinën. Po ashtu me kujtoi se pajisja perdoret rralle, plot kuti dhe si e re.

Më duhet të blej rroba për vëllain tim në Ha Noi

Në kuti ka Nikon D7100 dhe YN 568 EX i thashë të sillte. Por i mungon blic dhe vjen me një lente dhe shumë aksesorë. Ai shpjegoi se një blic ishte marrë nga një mik. Ne rregull! Është në rregull, edhe unë kam shumë blic. Duke parë që e tha si të re, e bleva për ta ndarë me ju djema. Nuk kam ndërmend të blej aksesorë dhe të sjell shtesë. Provoni kamerën për rreth 2 minuta.

 • Makina nuk vjen me kartë memorie
 • Asnjë rrip
 • Nuk ka mbulesë Viewfinder
Tham Khảo Thêm:  Cập nhật với hơn 97 hình nền may mắn trong cuộc sống mới nhất

Gjendja e makines eshte e mire, me bateri zin, kuti dhe promocion 200 gram fara rezistente ndaj lageshtise. Eshte mire te lesh 7 milion me nje makineri te tille, nuk bej pazar me shume. Pjesërisht sepse e pa që ishte një person i suksesshëm dhe ishte në zyrë, kështu që nuk ishte e përshtatshme për të. Gjatë asaj kohe, unë dhe ai biseduam shumë të lumtur.

U ndërpre gjatë kontrollit të kamerës

Përpara se të instaloja një lente për të bërë një fotografi provë, një grua hyri në zyrë. Ajo pyeti: “Makina e kujt është ende e mbyllur para derës?” E shihja zemërimin në fytyrën e saj.

Mendova se ajo ishte pronarja e asaj shtëpie dhe menjëherë kërkova falje. Bashkohuni me motrën e saj për të zhbllokuar makinën dhe për të çuar në vendndodhjen e dyqanit të tij. Shitësi i vjetër i ujit kishte shkuar, i zëvendësuar nga një grua e moshuar. Xhaxhai nxori buzët dhe dukej përbuzës, ndoshta makina ime ishte e shëmtuar dhe e pistë, dhe kisha frikë se mos e humbisja. Ne rregull! E kam gabim, por nuk e kuptoj pse duhet të sillesh kështu. Jeta është shumë e keqe. Pas punës, shkova në zyrë dhe vazhdova të flisja dhe kontrolloja makinën.

Kthehu në zyrë për të kontrolluar kamerën

Mora lentet me vete, e lidha me kamerën dhe bëra disa foto testuese. Drita në zyrë është pak e dobët, duhet të lini ISO të jetë shumë e lartë për të qenë mjaft e ndritshme. Kontrolloni mikrofonin, blicin, kartën e kujtesës, baterinë, ekrani është ende i mirë.

Jam shumë i lumtur që kuptova që keni vendosur pamjen dhe menunë e imazhit me rrotullën e lëvizjes. Gërmoni thellë brenda, ka shumë cilësime siç i kam ndarë. Ne rregull! Ndoshta 90% prej jush e keni parë atë që unë ndaj. Unë jam i emocionuar që jam këtu, por nuk dua që ju të dini se kush jam. Unë gjithashtu nuk mora lentet në çantën time për të kontrolluar.

Ndërkohë, ende i lumtur duke folur me të. Ai tha se kaloi në përdorimin e dy kamerave Fuji dhe nuk përdor më Nikon. Unë kurrë nuk kam shkuar për të blerë një makinë ku kam folur kaq shumë, kështu që kam anashkaluar disa kontrolle. Ai përmendi edhe atë që garanton. Ne rregull! Vendosa telefonin në kuti dhe kontrollova artikujt e tjerë.

Blic test YN 568 EX

Çuditërisht, blici YN568 EX është kaq i vjetër në krahasim me atë që thatë. Ai nxori 4 bateri Eneloop për t’i provuar, i vuri disa herë përpara dhe mbrapa dhe dritat nuk funksionuan. A tha se bateria duhet të ketë mbaruar, përpara se ta përdorni normalisht. Çfarë garantoni!

E kam baterinë, por nuk dua ta heq dhe pjesërisht i besoj garancisë suaj. Blici duhet të lihet në kuti për inspektim të mëvonshëm. Konsideroni këtë flash Ok.

Blej pajisje shtesë Nikon D7100

Unë kam një Nikon D7100 Grip, vetëm sirtarin e baterisë EN-EL15. Ai tha se ishte duke punuar mirë më parë. Kështu që hodha një vështrim dhe u largova nga kutia. Sa i përket këmbëzës dhe lentës, çmimi është shumë i lartë për artikujt e rinj. Kështu që nuk kam ndërmend ta marr. Por ai reduktoi në mënyrë aktive 100 mijë dhe 200 mijë. Kështu që unë jam i përshtatshëm për ta marrë, për ata që kanë nevojë, lenë atë. Gjithçka ndodhi shpejt dhe mirë. I transferova paratë dhe kërkova leje për t’u larguar. Lëreni të bëjë punën e tij.

Kam ecur nëpër disa vende…

Shkova me makinë për të vizituar një kafene të njohur. Për të gjetur një vend për të pushuar dhe për të takuar vajzën që punon këtu. Jam shumë i lumtur që shoh se jeni të shëndetshëm dhe punoni shumë.

Thanh Xuan Ha Noi

Unë jam i lirë, kështu që mora baterinë për të kontrolluar blicin. Oh! Dritat nuk ndizen. Ndryshuar në një paketë tjetër baterie, gjithashtu nuk është ngritur. Provuar me Nikon SB-900/600 dhe funksionon mirë. Duke menduar të kontrolloni përsëri Nikon D7100. E nxora sërish telefonin, i dërgova mesazh se drita nuk po punonte dhe doja t’ia ktheja.

Tham Khảo Thêm:  Hướng dẫn sử Canon EOS AF Microadjustment

Ai la një takim në orën 15:30 për të shkëmbyer me një YN 568 EX më të ri. Oh! Me doli qe e kishte akoma blicin e dyte, isha gati ta ktheja por ishte ne rregull qe ta nderroje!

Pasi u ula pak, u ktheva në zyrë për të ndërruar blicin. YN-ja tjeter eshte po aq e re sa eshte shpallur per shitje. Bëni një goditje provë dhe shikoni që funksionon normalisht. Ne rregull! Punoi shpejt, edhe u tërhoq shpejt. Duke ecur në Hanoi, ajri është i ndotur, frymëmarrja është shumë e lodhur.

Subjektiv kur blini kamera të përdorura në Hanoi

Kur shkova në shtëpi, isha i rraskapitur dhe makina ishte pa ajër. Por kjo është në rregull, pata një takim të këndshëm sot. Blerë disa gjëra thelbësore. I lodhur gjatë shtrirjes, por megjithatë nxori kamerën për të provuar të fotografonte.

Oh! Pamjeku është pak i ndotur, merrni një copë letër për të pastruar lentet për të qenë të sigurt. Pastroni disa herë, por jo të gjitha, pastroni vetëm pjesën e jashtme. Mbajtja e llambës me kujdes, brenda shikuesit, vërehet fenomeni i mykut. Shumë e vështirë për t’u vërejtur gjatë përdorimit. Ne rregull! Do t’i hedh një sy nesër dhe do t’ju jap komente. Unë jam shumë i lodhur tani, shkoni të flini.

Viewfinder Nikon D7100

Kontrolluar sërish në mëngjes, 100% e shikuesit duhet të jetë derdhur brenda. Nuk ka asnjë mënyrë për ta rregulluar atë. Duke u ndjerë pak budalla, pse subjektivisht injoroni këtë gabim bazë.

Nga rruga, merrni Grip për të kontrolluar. Kapja nuk funksionon në kamerën time. Punon vetëm në makinën tuaj.

Kapje Nikon D7100

Në kamerën time, doreza nuk mund të fokusohet, të ndryshojë shpejtësinë dhe hapjen. Vetëm tasti i navigimit punon ende. Zot! Çfarë bleva dhe shita? A jam shumë subjektiv? Sa përvojë për të shkuar kudo!

Pyes veten se si ta zgjidh. Për shkak se ai ishte i zënë me punë, unë isha larg nga Hanoi. Tani, nuk mund ta bëj pa lënë një sekret për blerësin! Duhet të prisni deri në orët e punës dhe t’i dërgoni mesazh atij.

por me vjen keq kur blej vellain tim

Me shpresën se do t’i rikthehet kontrolli dhe kamera. Nuk harrova të them se ky është faji im. Shpresoj se mund të ndihmoni për ta zgjidhur atë. Më falni që e kam shkruar gabim kohët e fundit. Mesazhet kërkojnë shumë kohë për t’u përgjigjur. Vrapova në zyrë për të kthyer pajisjen.

Rezultatet e blerjes së kamerave të përdorura në Hanoi

Përmes stafit e di që ai është larguar për punë. Kështu që m’u desh të ktheja makinën dhe rruazat e rrokjes dhe lagështirës që më dha.

përvojë blerjen dhe shitjen e rrobave në Ha Noi

Me besimin se do ta zgjidhë pasi të kthehet nga puna. Unë nuk kërkoj para dhe nuk bëj asgjë për ta bërë atë të sikletshëm gjatë një udhëtimi pune. Kur të keni kohë të lirë, rishikoni dhe zgjidheni ngadalë. Isha duke vozitur në urën Vinh Tuy kur mora një telefonatë! Thjesht vrapo nëpër urë dhe shiko kush? Numër i çuditshëm, kështu që unë thirra përsëri dhe e njoha atë.

lol

U habita kur dëgjova mënyrën se si fliste. Ai është shumë ndryshe nga dje. U përpoqa ta ngadalësoja bisedën, por ishte vërtet e vështirë. Ndërsa unë kam plotësisht faj. Ju sugjeroj ta zgjidhni dhe unë do të zbres nga 500 në 1 milion për këtë gabim. Unë kam shkëputur nga thirrja e tij për të parë për argëtim. Regjistrimi që lashë si kujtim. Postimi ndikon në punën tuaj.

 • Unë e marr që ju ta mbani. Ne rregull! Kjo pjesë është e kuptueshme!
 • Nuk e di si, do të përpiqem ta çoj te një mekanik
 • Nuk di si ta zbres, do ta shes per ty…
 • Mbërtheje mund ta garantoj, sepse nuk ke kontrolluar
 • I mora ato para dhe bleva një tjetër
 • Më lër të shkoj në shtëpi, ta postoj dhe ta shes ty
 • Makina blen dhjetëra llamba, i shet të lira si rosa
 • A e dini se si?
 • Le të jetë kështu, nuk e garantoj dot, 4 ditë myk
 • Anti-lagështia nuk funksionon
 • Askush nuk guxon ta pranojë, makina është dhjetëra milionëshe
 • Kur e mora, më prishi telefonin, e kuptoni, e mora përsëri dje
 • Nxirreni nga dyqani dhe blini
 • E shes sërish dhe më dërgoj para
 • A është e drejtë apo e gabuar të postosh në forumin e Nikon?
Tham Khảo Thêm:  Tổng hợp với hơn 100 hình nền máy tính đẹp bóng đá hay nhất

Vazhdimi i historisë së blerjes së makinerive të përdorura në Hanoi

Ai e mbylli telefonin kur nuk kishte zgjidhje për problemin. Oh! Çfarë ka, ku është personi i lumtur dje? Unë nuk ju kërkova të paguani menjëherë, ju kërkova ta kontrolloni dhe ta zhvlerësoni. Vazhdova të vozisja dhe të mendoja. Nuk ka rëndësi, 7.5 milionë për një mësim nuk janë shumë të shtrenjta. Kam në plan ta lë makinën pas dhe të shoh se si do ta trajtoni problemin.

Vozitja dhe të menduarit për punonjësit. Ua prisha punën dhe i vura në pozitë të keqe. Kështu ai u kthye dhe vrapoi në zyrë.

më vjen keq

I kërkoj falje të gjithë stafit atje, shpresoj që ta kuptojnë. Më pas kërkoni pajisjen që ju ka dërguar. Do të largohesha nga Gripi sepse ishte thyer, por përfundova duke i vënë në një pozitë të vështirë. Duhet të kapet dhe ta kthejë, 500k është gjithashtu normale. Më vonë, kush ka nevojë do të dhurojë ose le të jetë një mësim.

Para se të largohem, nuk harroj t’ju falënderoj për ndihmën tuaj. Ju uroj pune te mbare. Duke parë që mesazhi yt është mjaft i gjatë në Zalo, nuk shqetësohem më ta lexoj. Shkoni në një kafene të njohur dhe shkruani këtë përvojë për ju. Rrugës për në shtëpi, papritmas ndjeva një ndjenjë lehtësimi dhe qetësie. A shihni gjëra për t’u kujdesur kur blini kamera të përdorura?

Pikat për t’u kushtuar vëmendje kur blini kamera të përdorura

 • Është jashtëzakonisht e rëndësishme të zgjedhësh se ku të jesh përgjegjës, të mos fajësosh klientin. Vende të tilla do të trajtohen me drejtësi dhe nuk do të lënë klientët të vuajnë. Çmimi është pak më i lartë. Në këmbim është siguria dhe rehatia, mbështetja e qëndrueshme.
 • Mos u hutoni gjatë inspektimit të makinës së vjetër. Në rastin tim kishte shumë shpërqendrime. Çon në një rezultat jo shumë të mirë. Gabimi im!
 • Rekomandohet të regjistrohen të gjitha shkëmbimet dhe dokumentet si provë kur ndodh një incident.
 • Duhet të zgjidhni një shitës, të përshkruani produktin sa më të detajuar të jetë e mundur, të keni një video më të mirë.
 • Kur zbulohet një anomali, transaksioni duhet të përdoret menjëherë, nuk duhet të respektohet për të çuar në një fund tragjik. Shumica e blerësve do të humbasin nëse nuk zgjedhin një shitës të përgjegjshëm.
 • Kur diçka shkon keq! Duhet të zgjidhen me negociata, nuk duhet të jenë të ashpër me njëri-tjetrin.

Probleme të zakonshme kur blini kamera të përdorura

 • Myku i kamerës është fenomeni më i zakonshëm. Mund të ketë myk në nënekran, pamor dhe sensor. Unë kam hasur në këto tre raste
 • Pasqyra është e turbullt, për shkak të qëndrimit në një mjedis të lagësht për një kohë të gjatë. Por ende nuk është kthyer në një pikë referimi. Mund të rregullohet në shtëpi.
 • Rasti i kamerës u plas gjatë transportit. Kam pasur një rast të tillë kur e kam kthyer nga Australia. Trajtojeni si fajin tuaj, ndaj mos u ankoni më shumë.
 • Trupi i kamerës u plas, por shitësi e rilyente atë. 1 rast i hasur
 • Makina është më e keqe se ajo që përshkroi shitësi. Shihemi shumë

Përmes shumë blerjeve të kamerave nga Australia, SHBA, Malajzia dhe Vietnami. Unë shoh rreziqe kudo. Por në disa vende norma është më e lartë. Jepini përparësi shitësve përgjegjës, përshkruani siç duhet atë që është për shitje. Ato vende shpesh kanë çmime më të larta, vijnë me përgjegjësi, pas shitjes. Artikulli u bë menjëherë pas transaksionit, ndaj pati shumë emocione. Unë nuk dua t’i bëj keq askujt, vetëm shpresoj që të keni më shumë përvojë dhe të blini një aparat fotografik të mirë. Faleminderit që gjetët kohë për të rishikuar. Ju uroj te lumtur.

Hanoi, 28 nëntor 2019

Lexo më shumë

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Mua máy ảnh cũ ở Hà Nội . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Knoll Light Factory for Photoshop CC 2018

Knoll Light Factory là plugin tạo hiệu ứng ánh sáng nổi tiếng cho Photoshop. Plugin này được phát triển bởi John Knoll với nhiều ưu điểm vượt…

Làm mịn da bằng Imagenomic Portraiture 3

Chân dung 3 Đó là một cải tiến lớn từ Imagenomic. Phần mềm với chức năng chính là chỉnh sửa da, làm mịn, đổi màu da. Ưu…

Preset là gì? Sử dụng thế nào ? Chia sẻ Preset đẹp

Nếu là một người chơi ảnh chắc hẳn bạn đã ít nhất một lần nghe đến khái niệm Preset. Vậy cài đặt trước là gì? Lightroom presets…

5 cài đặt hay cho Nikon D7100

Xin chào, bạn đang muốn cài đặt Nikon D7100? Được rồi, tôi có 5 cài đặt thú vị dành cho bạn. Nó chắc chắn giúp bạn hiểu…

Điều khiển máy ảnh Nikon bằng máy tính

Mỗi công ty đều cung cấp phần mềm giúp điều khiển máy ảnh từ máy tính. Bạn có thể xem trước độ phơi sáng trên màn hình…

Khôi phục dữ liệu HDD – Tôi đã lấy lại tất cả 3TB hình ảnh như thế nào ?

Gjëja më e rëndësishme për një përdorues kompjuteri janë të dhënat. Kompjuterët e prishur mund të blihen, por të dhënat nuk janë aq të thjeshta. Të dhënat…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *