Máy ảnh cho người mới bắt đầu chụp ảnh

Rate this post

Kur zgjidhni kamera për fillestarët filloni të bëni fotografi. Ne marrim shumë këshilla për të blerë këtë aparat fotografik, zgjidhni atë lente. Më pas blini Full Frame, mos blini kamerën Crop. Të gjitha këto këshilla janë me qëllime të mira. Por si e dini se cila kamerë është e duhura për ju? Kur ato këshilla vijnë nga njerëz të ndryshëm. Ata kanë fillime, përvoja dhe përvoja krejtësisht të ndryshme. Në këtë artikull, ne do të mësojmë se cilën aparat fotografik të blejmë për fillestarët. Shpresoj se do të zgjidhni makinën e duhur për nevojat tuaja. Ndjehuni më të sigurt në zgjedhjet tuaja.

A duhet të blej një aparat fotografik të ri apo të përdorur?

Sot, tregu i kamerave është shumë i larmishëm. Mund të zgjidhni lehtësisht një aparat fotografik të përdorur për 30%-40% më pak se një aparat të ri. Makina e re është gjithashtu shumë e larmishme, me përmirësime tërheqëse si regjistrimi i videos 4K. Gardhe dhe gardhe, kështu që duhet të blini një aparat fotografik të ri apo të përdorur?

zgjidhni një vëlla me fat për personin që kujdeset për të

Me siguri shumë njerëz ju rekomandojnë të blini një aparat fotografik të përdorur për të kursyer para. Por nuk mendoj se duhet ta bëj këtë. Ne duhet të blejmë një makinë të re që është e përshtatshme për aftësinë tonë financiare. Kështu, do të ndiheni të sigurt për të bërë foto dhe do të ndiheni më të kënaqur sesa të blini një aparat fotografik të dorës së dytë.

fat sony njerëzve

Pyetjet, a është kjo makinë e mirë, zin jo, e riparuar, e dëmtuar nga garancia nuk do të shfaqet kurrë kur blini një makinë të re. Ne zgjedhim makina të përdorura vetëm kur buxheti është shumë i vogël dhe nuk mund të përballojmë të blejmë një të re në atë gamë. Blerja e dorës së dytë kërkon shumë përvojë dhe fat. Pra, zgjedhja e një makinerie të re është mënyra më e mençur dhe më e sigurt.

Sa para duhet të blej një aparat fotografik?

5 vite më parë kam investuar 22 milionë për kamerën e parë. Sigurisht, blerja e re, mos prekja e makinës së vjetër për të mos bërë asgjë për t’u lodhur. Aktualisht, kostoja prej 20 milionësh për një lëvizje të re është e arsyeshme.

fat sony le njerëzit të të bëjnë fotografi

Sepse 20 milionë bien vetëm në rreth 3 muaj pagë vetëm në këtë kohë. Pra, ne do të zgjedhim pikën 20 milionë për lëvizjen e parë. Të flasësh për 20 milionë duket e madhe. Por është shumë prapa disa prej telefonave që mbani në dorë. Tani, duhet ta balancojmë këtë kosto për trupin e kamerës, lentet, kartën e kujtesës dhe shumë aksesorë të ndryshëm. Pra, cila të blini së pari, në cilën të përqendroni koston?

Zgjedhja e një kamere për fillestarët

Ne do të fokusohemi në investimin në trup së pari. Ky është komponenti më i rëndësishëm i një komplete kamerash DSLR/MRL. Brenda trupit të kamerës përfshin sensorin për gjenerimin e imazhit, ekranin dhe sistemin e fokusimit. Gjithçka është e mbushur në një trup të vogël që shpesh e shihni. Sipas përvojës së tij aktuale. Ne duhet të shpenzojmë rreth 70% të buxhetit për organin e parë. Sepse këto trupa zakonisht qëndrojnë me ne për 2 deri në 3 vjet. Lentet janë të këmbyeshme në çdo kohë, pasi ato janë më pak të amortizuara dhe më të lehta për t’u ndërruar.

Tham Khảo Thêm:  Khám phá 98+ làm hình nền điện thoại tai thỏ hay nhất
Kur do të blini kadife?

Pra kemi një buxhet rreth 14 milionë për organin e parë. Në këtë gamë ka 3 opsione shumë të mira. Përfshijnë Nikon D7200, Canon 80D dhe Sony A6300. Këto janë modele të nivelit të lartë të prerjes me fokus të mirë dhe rezolucion të lartë.

zgjidhni kamerën dslr për fillestarët

Të 3 makinat zotërojnë sensorin e gjeneratës së fundit 24 MPX. Ju ndihmon të merrni imazhe të qarta në kushte të ndryshme shkrepjeje. Përveç kësaj, tre makinat e mësipërme janë të pajisura edhe me një sistem fokusimi shumë të mirë. Kjo e bën më të lehtë marrjen e fotografive të qarta.

Zgjedhja e kamerës për lojtarët e rinj

Sistemi i fokusimit është shumë i rëndësishëm kur nuk keni përvojë në përdorimin e një kamere profesionale. Sepse fokusimi në një aparat fotografik profesional është shumë më i vështirë për t’u kontrolluar sesa në një telefon.

zgjidhni sony vëllain që të gjithë ta kapin atë

Prandaj, zgjidhni një aparat fotografik me një sistem fokusimi të shpejtë dhe të saktë. Në vend që të zgjidhni kamera të lira me kornizë të plotë me sisteme fokusimi të kufizuar. Kështu, ne kemi në sy 3 modele: Nikon D7200/Canon 80D/Sony A6300. Aty brenda Sony A6300 rezultoi superiore në aftësinë për të regjistruar filma 4K. Si dhe sistemi i gjurmimit EYE AF. Ok kështu që përfundoi përzgjedhja e Trupit.

Zgjedhja e një lente për fillestarët

Na kanë mbetur rreth 6 milionë për lente dhe aksesorë. Pra, cilat lente për të blerë për fillestarët? Nëse vini re, kompania shpesh ka disa lente Zoom të lira që vijnë me kamerën. Ato shpesh quhen lente kit me gjatësi fokale 18-55 mm ose 18-105 mm.

Zgjidhni një biznes për një lojtar të ri

Bleva dy kamera Nikon D7100 në të njëjtën kohë. Një komplet vjen me lentet e kompletit Nikon AF-S 18-105 mm. Një grup vjen me një lente me gjatësi fokale fikse AF-S 35mm f/18G. Dy përdorues kanë shumë pak përvojë me kamerën. Mund të thuhet se nuk dini asgjë për kamerat DSLR.

Pas një kohe eksperience. Përdoruesit e Nikon D7100 dhe Nikon AF-S 35mm f/18G kanë pasur komente negative. Fokusi i fiksuar është i vështirë për t’u shkrepur, i papërshtatshëm dhe i vështirë për t’u fokusuar. Më pas, ndryshova në Nikon AF-S 18-105mm, gjithçka solli një përvojë shumë më të mirë. Pse eshte ajo?

A do të mund të blini një lente fikse herën tjetër?

Sepse, në fillim, nuk dinim asgjë për kamerat DSLR. Nuk e di se sa është gjatësia fokale, si të ndryshohet fokusi i hapjes. Më e rëndësishmja, ju nuk e dini se çfarë lloj fotografish dhe gjatësi fokale preferoni. Ato shfaqen vetëm pasi kanë pasur shumë përvojë, duke bërë shumë lloje të ndryshme fotosh. Edhe vite përpara se të kuptoj se çfarë gjatësi fokale më pëlqen dhe çfarë lloj fotosh bëj zakonisht.

zgjidhni kamerën për lojtarët e rinj

Pra, zgjedhja e një lente me gjatësi fokale fikse që në fillim nuk është shumë e mirë. Nëse nuk keni pasur ndonjëherë përvojë fotografike. Le të fillojmë me lentet e kompletit që vjen me kamerën. Për shembull, lentet Nikon AF-P 18-55mm ose Canon EF-S 18-55 STM.

zgjidhni sony bee për të gjithë

Këto lente kushtojnë rreth 2 milionë. Ndërsa jepni imazhe të mprehta, fokusi është i shpejtë. Ju lejon të përjetoni më shumë gjatësi fokale. Do të dini se si të ndryshoni fokusin, aperturën. Pasi të keni pasur përvojë të mjaftueshme, do të dini se cilat lente të blini. Nuk ishte vonë për të blerë një lente më të mirë atëherë.

Tham Khảo Thêm:  Hướng dẫn cài Portraiture 2 cho Photoshop CC 2019

Mos blini shumë lente që në fillim. Të blesh kur nuk e dimë se çfarë na nevojitet është një ide e keqe. Ok, kështu që ne kemi dy komponentët më të rëndësishëm për të filluar të bëni fotografi. Çfarë tjetër mungon?

Zgjedhja e një karte memorie të kamerës për fillestarët e fotografisë

Zakonisht, kur blini një aparat të ri. Kompania do të japë një kartë me një kapacitet mesatar prej 16-32 GB. Këto karta nuk janë të zbukuruara, por janë mjaft të mira sa nuk do t’ju duhet të blini më. Në vend që të shpenzoni koston shtesë për të blerë një kartë origjinale që në fillim. Përdorni kartën e dhuratës për të paktën 6 muaj. Për të ditur se sa kapacitet dhe shpejtësi ju nevojitet.

zgjidhni rrushin për mua

Pas kësaj, thjesht blini një kartë të të njëjtit lloj SD ose CF nga markat e famshme Sandisk, Samsung ose Toshiba është të jesh. Kartat e kujtesës me shpejtësi të lartë leximi dhe shkrimi e bëjnë kamerën më efikase. Ata reduktojnë shumë kohën për të fikur makinën dhe për të pritur që të dhënat të shkruhen. Këto janë avantazhet e një karte memorie të mirë. Mos blini një kartë memorie shumë shpejt. Mund të klikoni këtu për t’iu referuar shënimeve përpara se të blini një kartë memorie për kamerën. Ok, kështu që keni gjithçka që ju nevojitet për të filluar të bëni fotografi.

Bleni një blic të lëvizshëm për fillestarët

Shumica e kamerave në rangun prej 20 milionë e lart janë të pajisura me blic toad. Flash ka veçori dhe kapacitet të mjaftueshëm për shumë situata të ndryshme. Por këndi i shkrepjes së blicit të zhabave është shumë i kufizuar. Nuk mund të godasësh tavanin dhe është e vështirë të përdorësh difuzorin. Për t’i bërë gjërat më të lehta, thjesht përdorni Flash-in e lëvizshëm. Pra, nga cila kompani duhet të largohet Flash dhe sa para?

zgjidhni flashin që të gjithë të bëjnë fotografi

Mund të shpenzojmë rreth 2 milionë për Flashin e parë. Kjo kosto nuk mjafton për të blerë një Nikon/Sony/Canon Flash me funksione të plota. Por kjo është në rregull, tani ka shumë marka kineze të llambave me shumë karakteristika tërheqëse.

Ne kemi një përzgjedhje shumë të mirë në rangun e 2 milionë Godox V860 II. Drita është e pajisur plotësisht me veçori TTL/HSS/RPT dhe xhirime me valë. Të Godox V860 II Vjen me të njëjtën bateri si celulari që po përdorni.

zgjidhni flashin që të gjithë t'ju bëjnë fotografi

Ky lloj baterie ju ndihmon të karikoni më shpejt dhe mund të bëni më shumë foto sesa bateritë AA. Ok, kështu që ne kemi një zgjedhje të mirë për Flash-in fillestar Godox V860 II.

Nëse bateritë e litiumit ju shqetësojnë për shishet dhe janë të vështira për t’u zëvendësuar. Ju lutemi merrni parasysh modelin Godox TT685. Të Godox TT685 Ka të gjitha karakteristikat si Godox V860 II. Por përdorni bateri AA. Bateritë AA mund të blihen kudo me një kosto shumë të ulët. Në rregull, ne kemi dy opsione të lëvizshme Flash për fillestarët.

Zgjedhja e një çante kamerash për fillestarët

Kur blini një aparat fotografik të ri, do të merrni falas një çantë transporti origjinale. Pak fat është një çantë shpine e mirë. Këto çanta nuk janë shumë të bukura, por janë mjaft të mira për të mbrojtur kamerën tuaj për vite me rradhë. Gjithashtu mjafton për të mbajtur kamerën, lentet dhe aksesorët e tjerë të vegjël që vijnë me aparatin tuaj.

Tham Khảo Thêm:  Mách bạn 90+ yêu hậu hình nền natalya liên quân hay nhất
më lër të të përdor

Mos nxitoni për të përmirësuar në çanta shpine dhe çanta të shtrenjta. Kjo është afër, por nuk i shton ndonjë përfitim fotografisë suaj. Mbrojtja e çantave luksoze është pak më e mirë, por kushton shumë më tepër.

Kam shpenzuar 4 milionë për të blerë një çantë shpine kur isha i dehur me këtë sport. Ndoshta ishte një zgjedhje e pamenduar. Por këtë e kuptova vetëm pasi e bleva. Duhet ta kursente atë shpenzim për gjëra më praktike.

Unë ju përdor për të gjithë

Me pak fjalë, përdorni çantat e përfshira ose blini çanta të së njëjtës klasë peshe. Ata ju kushtojnë vetëm disa qindra mijëra. Çantat e mira duhet të ruhen derisa të keni të ardhura të mira. Ose mund të fitoni para nga fotografia. Tani për tani, kurseni për koston e të shkuarit në një kurs fotografie, dilni dhe shkrepni më shumë ose kurseni për një përmirësim më të mirë të lenteve.

Zgjedhja e një trekëmbëshi për fillestarët

A do të shkrepni portrete, peizazhe, makro apo çfarëdo tjetër. Nëse nuk keni shumë nevojë për trekëmbësh, mos nxitoni ta blini. Dhe ju pëlqen të xhironi peizazhe. Më pas blini një trekëmbësh për të bërë foto më të mira.

zgjidhni njerëz me fat për të gjithë

Sepse fotot e peizazhit ndonjëherë kanë një ekspozim shumë të gjatë. Trekëmbëshi do të ndihmojë që imazhi të jetë më i mprehtë dhe më i mprehtë. Pra pyetja është se cilin trekëmbësh duhet të blej, sa kushton?

trekëmbësh që njerëzit t'ju bëjnë fotografi

Thjesht një trekëmbësh i lirë si Benro ose Slik në rangun e çmimeve 1 milion dhe mbrapa mjafton. Këto trekëmbësha janë mjaft të fortë për t’i bërë ballë trupave në këtë artikull. Mos nxitoni të blini trekëmbësha shumë të mirë kur nuk keni kushte. Sepse ndryshimi midis një trekëmbëshi të mirë dhe një trekëmbëshi të lirë nuk është shumë.

Ju mund të mos e vini re ndryshimin në foto. Vetëm në kushte vërtet të vështira. Për shembull, erërat e forta, valët e detit… hasen rrallë në praktikë. Pra, lini pak hapësirë ​​për trekëmbëshin. Kur keni më shumë para dhe jeni më profesionistë, blini më vonë një trekëmbësh të mirë.

Zgjidhni telekomandën dhe kordonin e butë për fillestarët

Nëse kamera juaj mbështet telekomandën me valë. Përdorni telekomandën me valë për të shijuar komoditetin. Telekomanda të mira me valë për kamerat Nikon/Canon/Sony kushtojnë më pak se 100K. Sa më shumë lloje të rosave, 20 mijë mund të përdoren përkohësisht. Kjo telekomandë është gjithashtu e pajtueshme me shumë lloje të ndryshme kamerash.

Telekomanda IR Nikon ML-L3

Deri më tani, unë ende përdor telekomandën Nikon ML-L3 të blerë 5 vjet më parë. Ende në përputhje me kamerat më të reja Nikon. Prandaj, mos shpenzoni shumë për disa qindra mijëra telekomandë me ekrane dhe veçori shtesë. Sepse veçoritë e tyre janë tashmë të disponueshme në menynë e kamerës. Ju duhet vetëm një telekomandë bazë për të aktivizuar modalitetin e fotografisë.

dite bam meme nikon mc-30

Disa kamera nuk mbështesin telekomandën me valë. Ju lutemi zgjidhni një kordon të butë të përshtatshëm për makinën që po përdorni. Ne rregull. Me këtë, ne sapo kemi mbuluar zgjedhjen e një kamere për fillestarët. Shpresojmë që ky artikull t’ju ndihmojë të zgjidhni kamerën e duhur. E pershtatshme per perdorim. Faleminderit që gjetët kohë për të rishikuar.

Lexo më shumë

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Máy ảnh cho người mới bắt đầu chụp ảnh . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Knoll Light Factory for Photoshop CC 2018

Knoll Light Factory là plugin tạo hiệu ứng ánh sáng nổi tiếng cho Photoshop. Plugin này được phát triển bởi John Knoll với nhiều ưu điểm vượt…

Làm mịn da bằng Imagenomic Portraiture 3

Chân dung 3 Đó là một cải tiến lớn từ Imagenomic. Phần mềm với chức năng chính là chỉnh sửa da, làm mịn, đổi màu da. Ưu…

Preset là gì? Sử dụng thế nào ? Chia sẻ Preset đẹp

Nếu là một người chơi ảnh chắc hẳn bạn đã ít nhất một lần nghe đến khái niệm Preset. Vậy cài đặt trước là gì? Lightroom presets…

5 cài đặt hay cho Nikon D7100

Xin chào, bạn đang muốn cài đặt Nikon D7100? Được rồi, tôi có 5 cài đặt thú vị dành cho bạn. Nó chắc chắn giúp bạn hiểu…

Điều khiển máy ảnh Nikon bằng máy tính

Mỗi công ty đều cung cấp phần mềm giúp điều khiển máy ảnh từ máy tính. Bạn có thể xem trước độ phơi sáng trên màn hình…

Khôi phục dữ liệu HDD – Tôi đã lấy lại tất cả 3TB hình ảnh như thế nào ?

Gjëja më e rëndësishme për një përdorues kompjuteri janë të dhënat. Kompjuterët e prishur mund të blihen, por të dhënat nuk janë aq të thjeshta. Të dhënat…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *