Khôi phục dữ liệu HDD – Tôi đã lấy lại tất cả 3TB hình ảnh như thế nào ?

Rate this post

Gjëja më e rëndësishme për një përdorues kompjuteri janë të dhënat. Kompjuterët e prishur mund të blihen, por të dhënat nuk janë aq të thjeshta. Të dhënat e mia janë vetëm imazhe të dobëta. Kjo është jeta e tij shpirtërore dhe kujtimet ndër vite.

Jam gjithashtu i vetëdijshëm se është e nevojshme të kopjoni sa më shumë që të jetë e mundur. Megjithatë, për të kursyer para, i humba të gjitha të dhënat e mia për më shumë se 10 vjet. Në atë kohë, isha shumë i penduar dhe gjithçka dukej se ishte shkatërruar. Të gjitha kujtimet e familjes, miqve, punës u zhdukën plotësisht, pa lënë gjurmë brenda natës. Pra, çfarë bëra për të rikuperuar të dhënat në hard diskun e dëmtuar?

Shkaqet e humbjes së të dhënave në hard diskun e kompjuterit

Ky është një shembull i mirë i HDD-ve. Mund ta shihni HDD-në në çdo kompjuter. Hard disqet përdoren për të ruajtur informacionin që krijoni. HDD nuk i humb të dhënat kur ndërpritet energjia. Aktualisht përdoret ende për shkak të çmimit të ulët dhe kapacitetit të madh.

HDD më i zakonshëm është lloji i desktopit 3.5″. Ka avantazhet e kostos së ulët, shpejtësisë së lartë dhe zëvendësimit të lehtë.

Më i vogël 2.5″ për laptopë. HDD për laptopë zakonisht ka një kapacitet të ulët dhe kosto më të lartë se HDD 3.5″.

Për shkak se është projektuar për laptopë, HDD-të 2,5 inç janë zakonisht rezistente ndaj goditjeve. Ata kanë aftësinë të ndalojnë vetë, kur zbulohet rreziku i dëmtimit të sipërfaqes së diskut.

Konfigurimi i hard disku

Brenda hard diskut ka një ose më shumë pjata. Sipërfaqe e veshur me magnet për ruajtjen e të dhënave të ngjashme me shiritin magnetik. HDD ka një ose më shumë lexues të dhënash, të kontrolluar nga elektromagnetët. Lexuesi do të lëvizë nëpër sipërfaqen e diskut, duke ndihmuar në leximin dhe shkrimin e të dhënave saktësisht siç dëshironi.

Distanca midis lexuesit dhe sipërfaqes së diskut është shumë e vogël. Nëse ka ndonjë kontakt me sipërfaqen e diskut, pajisja juaj do të dëmtohet.

Pjesa tjetër e HDD-së është bordi dhe motori. Këto janë dy komponentë shumë të rëndësishëm dhe dëmtohen lehtësisht kur furnizimi me energji elektrike është i paqëndrueshëm.

Sot ekzistojnë shumë lloje të disqeve të lëvizshëm. Në thelb, HDD-të 2.5″ ose 3.5″ janë të pajisur me një lidhje të veçantë USB ose një qark shtesë USB. HDD 3,5″ përdor energji nga përshtatësi i përfshirë, kështu që është më i qëndrueshëm.

Ndërkohë, HDD portativ 2.5″ përdor energji nga porta USB. Unë shoh që HDD 2.5″ shpesh ka probleme. Njërën e kam dëmtuar edhe pse e kam përdorur me shumë kujdes.

Shkaqet e dështimit të hard drive

  1. Dëmtime për shkak të defekteve të prodhimit, sipërfaqes së diskut ose defekteve të motorit gjatë prodhimit
  2. Dëmtimi i shkaktuar nga ndikimi fizik midis diskut dhe lexuesit. Ashtu si rënia, ndikim i fortë në makinë kur hard disku është në punë
  3. Dëmtim për shkak të furnizimit të paqëndrueshëm me energji elektrike, furnizim të dobët me energji elektrike. Dështim i shpeshtë i papritur i rrymës gjatë përdorimit
  4. Dëmtimi për shkak të funksionimit në temperaturë të lartë. Duket lehtësisht në hard disqet portative, temperatura është më e lartë se ajo e brendshme

Shkaqet e mësipërme do të dëmtojnë një pjesë të hard drive dhe ne e paketojmë atë si të keqe. Disqet e ngurtë pjesërisht të dështuar do të ruajnë të dhënat. Shpesh do të ketë simptoma përpara dështimit të plotë. Gabim më serioz është qarku i vdekur, motori i dëmtuar ose lexuesi, është shumë e vështirë të merren të dhënat. Zakonisht kërkon shërbim.

Tham Khảo Thêm:  Kiểm tra điểm chết Sensor

Udhëzime për rikuperimin e të dhënave në HDD

Kohët e fundit, kam humbur plotësisht të dhënat në hard diskun tim portativ 3TB. Pas një ndërprerjeje të papritur të energjisë gjatë natës. Hard disku portativ 3TB u zhduk plotësisht në My Computer.

Jam vërtet i tronditur dhe i lutem Zotit që të ketë një zgjidhje për këtë situatë. Por e dini, hard disku është zhdukur plotësisht, kompjuteri nuk e njeh më atë. Drita e gjendjes së funksionimit është vetëm e zbehtë, si një person që vdes. Për fat të mirë, unë di pak se çfarë të bëj kur diçka shkon keq dhe t’i përmbahem asaj.

  1. Kontrolloni përshtatësin e energjisë HDD me një voltmetër.
  2. Kontrolli i qarkut USB
  3. Kontrolloni pjesët mekanike të diskut
  4. Mos e mbishkruani në asnjë rrethanë

Hard disku im është i tipit 3.5″ dhe mundësohet nëpërmjet një përshtatësi të lëvizshëm. Mora përshtatësin për të kontrolluar, ora është ende gjallë. Edhe pse në fillim shpresoja se ishte keq. Kjo më shqetëson më shumë.

Hard disku eshte ende ne garanci per 1 vit, tani me garancion do te marre nje te re. Por do të humbasin të gjitha të dhënat. Unë e kam bërë atë një herë, patjetër do të ndryshoj hard diskun dhe do të largohem me një hard disk bosh.

Pas disa minutash hezitim, pranova të humbas garancinë. Mësoni si të hiqni kutinë dhe qarkun USB. Është mirë të lidhni qarkun USB në përshtatës, është ende i errët. Ndoshta ky qark është i prishur!

E kuptova, ky qark gjithashtu ka efektin e mbrojtjes së hard disku. Shpresoj se HDD brenda është ende gjallë. Pas kësaj, hoqa gjithçka që nuk ishte e nevojshme dhe bashkova HDD-në në kompjuter.

E shkëlqyeshme, nisja e parë e BIOS-it njohu HDD-në. Por nuk ka absolutisht asnjë bajt të vetëm të të dhënave brenda. Windows starton Format, Disk Manager thotë se hard disku është në format RAW dhe i ndarë në disa segmente. Në këtë pikë, shpresa për të rikthyer të dhënat rritet.

Filloni të rikuperoni 3 TB të dhëna në HDD

Gjithmonë i kujtoj vetes që të mos mbishkruaj dhe të mos formatoj më. Kjo thjesht më bën të ndaj më shpejt të dhënat. Zbulova se si të rivendos formatin NTFS për disqet e ngurtë në RAW, por plotësisht i çaktivizuar. Pastaj ka MiniTool Partition Wizard, i cili nuk është më i mirë. Pjesa më e rëndësishme më shumë se 2 TB nuk gjendet askund. Në atë kohë, unë isha gati të shtypja Apliko, por përsëri u ndala për të gjetur një metodë tjetër.

Pas disa ditësh mësimi, përdor softuerin Magjistari i rikuperimit të të dhënave EaseUS. Softueri ndihmon për të parë hard diskun dhe për të lexuar të dhënat. Isha pa masë dhe fillova të rifitoj atë që kishte humbur.

Koha e skanimit të të gjithë sipërfaqes së diskut është më shumë se 6 orë. Pashë shumë imazhe që shfaqen dhe fillova të kopjoj në dy SSD. Argëtimi u kthye shumë shpejt dhe mezi pres të shoh se çfarë do të ndodhë pas rikuperimit. Shumë imazhe me cilësi të mirë, por shumë dublikatë, emra skedarësh, pemë direktorie janë zhdukur.

Më e rëndësishmja, bëni shumë fotografi domethënëse. Fotot kur përdorni telefonin e parë, miq. Fotot e para kur përdorni kamerën. Sa është ky fat.

Tham Khảo Thêm:  Tổng hợp 112+ hình nền màu xanh ngọc dễ thương mới nhất

Por e dini çfarë? Kalova 2 ditë duke riorganizuar imazhet me ndihmën e Adobe Bridge. Kjo është profesionale, por me disa qindra mijëra foto, të përsëritura, të shpërndara jashtë funksionit. Ky është me të vërtetë një makth. Gjithsesi, falë kompanisë së softuerit, ndoshta nuk është ende relevant për këtë problem.

Rikuperoni të dhënat e papërpunuara të HDD me GetBackData Simple

U shtriva gjithë ditën, duke menduar se si ta rregulloja më shpejt dhe më saktë. Ose gjeni një metodë tjetër rikuperimi. Kështu që kërkova dhe gjeta softuerin me emrin GetDataBack Simple. Cili softuer është kaq i lehtë, më pak se 1/10 në krahasim me ato të përdorura. Por ishte një surprizë.

Të gjitha të dhënat shfaqen pas 3 klikimeve. Shkoj te dosja dhe kontrolloj, gjithçka është kthyer sikur asgjë nuk ka ndodhur. Jam shumë i lumtur që shoh edhe një herë atë që dua.

Mora makinën, pastaj vrapova si era poshtë Phong Vu. Duke shpresuar për të marrë një fëmijë 4 TB menjëherë, por nuk është e lehtë. PV këtu sapo është hapur disa ditë dhe ka vetëm 1TB tip.

Duke vrapuar lart e poshtë pyeti për llojin më të madh, por doja të më duhej të porosisja disa ditë. Ndërkohë prisni disa ditë. Duhej t’i thoshte punonjësit që “të merrte një makinë 1 TB përkohësisht”. Ironikisht, ka mbetur vetëm 1 ekran, ndalo së luajturi.

Paguani dhe mos harroni të më falënderoni. Shkova në shtëpi si era dhe instalova hard diskun në kompjuter. Hard disku funksionoi mirë, fillova ta formatoj sipas standardit GPT. Ju gjithashtu duhet të zgjidhni GPT.

Ka mjaft dokumente dhe shkëmbime në lidhje me përfitimet e GPT mbi MBR. Mund të Google për të mësuar më shumë rreth GPT dhe MBR.

Formati përfundoi, kontrolloj me CrystalDiskInfo për të parë se si. Është e vërtetë që 7200 rpm dhe 1TB, seria dhe temperatura janë gjithashtu në rregull.

Përdorni HD Tune Pro për të testuar shpejtësinë dhe të keqen. Edhe pse HDD-ja është e re, duhet të jeni gjithashtu të kujdesshëm, nëse kopjoni këtu, HDD është zhdukur… edhe më zemërthyer. Pas disa minutash pritjeje, shpejtësia e leximit dhe e shkrimit është shumë e mirë, mund t’i kopjoj me siguri të dhënat.

Deri në këtë pikë, e kuptoj GetDataBack Simple shumë i madh. Thjesht duhet të zgjedh dosjen dhe të shoh detajet rreth saj.

Pastaj KOPJO vetëm në hard diskun e ri. Është më shumë si kopjimi i të dhënave midis dy disqeve të ngurta sesa rikuperimi i të dhënave. Softueri gjithashtu nuk harron t’ju kujtojë, mos e kopjoni në diskun që duhet të restaurohet.

Pasi shtypni ok, ka ardhur gjëja më e mahnitshme. Gjithçka është restauruar në mënyrë të përsosur, emrat e skedarëve, pema e drejtorive. Jam shumë i emocionuar kur shpejtësia e kopjimit është më shumë se 100 MB/s.

Shtrihem, ulem, por nuk mund t’i heq sytë nga ekrani. Bëra qindra GB të para, të kontrolluara, gjithçka është perfekte, nuk ka ndryshime në krahasim me origjinalin.

Duke parë me vëmendje çdo skedar dhe duke vizualizuar përmbajtjen e skedarit, mbërriti mesazhi SMS. Ka kaluar një kohë e gjatë që nuk i kam dërguar mesazhe dikujt me SMS. Ditët e SMS-ve kanë kaluar, por unë ende mbaj shumë SMS si kujtime. Unë mendoj se nuk di çfarë të reklamoj këtu. Por…

Pershendetje a. Emri im është…nv Phong Vu, faleminderit për mbështetjen tuaj për të blerë nga unë. Në procesin e përdorimit të produktit, nëse keni ndonjë problem, ju lutemi ejani tek unë për mbështetje ose më kontaktoni. Ju uroj nje dite te re etj!

Çfarë? Në të kaluarën, telefononte vetëm centrali ose shërbimi ndaj klientit, leximi i mesazhit ishte shumë më argëtues. Duke menduar me vete, korriku ka mbaruar, ndoshta fati i keq do të më kursejë. Kur mund t’i ktheni të dhënat tuaja dhe të kujdeseni akoma për të.

Tham Khảo Thêm:  Chỉnh màu mắt trong Photoshop

Nëse telefonon operatori, nuk më shqetëson, por sms si ky është vërtet argëtues. Çfarë nuk ndjen mesazhet e përditshme në fb. Edhe pse e di që është puna e dyqanit, me siguri po e mendoj rininë time, kur komunikoja vazhdimisht me SMS. Apo sepse je vajza e parë me të cilën fola, sinqerisht dhe e lumtur që po kthehesh në këtë vend? Pastaj 6 orë më vonë ju përgjigja edhe unë.

Faleminderit për mbështetjen tuaj bujare. E kam përdorur deri më tani, hard disku më ka ndihmuar të rikuperoj një pjesë të të dhënave të mia. Nëse blej diçka më shumë, do t’ju njoftoj së pari. Faleminderit, mirëmbrëma për ju dhe familjen tuaj etj.

Tingëllon pak mekanike, por është e vërtetë. Unë shpesh blej për miqtë dhe zakonisht uroj kaq sinqerisht. Një ditë me gëzime dhe pikëllime të përziera po i vjen fundi. Të dhënat u rivendosën mjaft dhe gradualisht më zuri gjumi.

Atë natë fjeta mirë dhe pashë në ëndërr që hard disku ishte plot me atë që kishte humbur. Ndaloni së fajësuari veten për atë që sapo ka ndodhur. Më vjen mirë që PV kujdeset mirë për klientët. Faleminderit. Deri në ditën e re, hard disku tashmë është plot. Po mendoj te blej nje ose me shume. Pak më vonë, në orën 11:31, i ktheva mesazh.

Po. Unë ju falënderoj. Nëse keni nevojë për ndonjë ndihmë, ju lutem më njoftoni

Ndihem pak më pak komercial në formulim. Ndoshta një mik i ri do të vijë. Rreth një orë më vonë, e telefonova dhe e pyeta nëse hard disku i ri ishte kthyer. Dhe dini për disa njësi të reja 1TB.

Eca si era poshtë PV, këtë herë era ishte më e ngadaltë se herën e kaluar. Dyqani ishte çuditërisht i qetë, shikova dhe pashë që kisha një takim turni. Kështu që unë shkova të shikoja HDD-në duke pritur që ajo të dilte, por ajo doli jashtë sapo më pa. Sot pashë fytyrën tuaj nga afër. Unë jam i zgjuar, i shpejtë dhe i lehtë për të krijuar simpati për të tjerët. Unë gjithashtu nuk kam frikë të filloj një bisedë dhe të pyes. Unë jam thjesht një klient, por jam i lumtur t’ju them djema. Mbi një dekadë duke blerë dhe shitur gjithçka, kjo është hera e parë që ndihem kështu.

I shpjegova se kam vetëm një hard disk 1TB dhe duhet të pres disa ditë për të marrë 4TB. Jam dakord të marr një tjetër përkohësisht për ta përdorur. Këtë herë ishte shumë shpejt, pagova, përshëndeta dhe nuk u largova akoma. Shkova në dyqanin e bordit dhe kartave grafike, disa gjëra të mira për të blerë për mua.

Me të mbërritur në shtëpi, procesi i montimit, formatimit dhe testimit fillon përsëri. Është e mrekullueshme, hard disku i ri është shumë i mirë, shpejtësia e leximit është mezi 190 MB / s dhe shkrimi është gjithashtu i mirë. Filloi puna e kopjimit dhe transkriptimit, shpejtësia ishte më shumë se njëqind dhe shpejt mbaroi. Por jeta nuk është si një ëndërr, energjia është ndërprerë përsëri. E nxora makinën për ta pastruar dhe e vendosa kordonin përsëri në vend. Mesazhi im sapo mbërriti. Unë përgjigjem më shpejt, jo për disa orë.

Pothuajse kam mbaruar kopjimin e 3TB të të dhënave, shpresoj të mos e ndërpres energjinë, të mos më duhet të blej një hard disk tjetër. Faleminderit GetBackData dhe faleminderit! Korriku nuk është më i zi. Faleminderit që lexuat këtë artikull. Shihemi së shpejti dhe mos harroni të bëni kopje rezervë shpesh.

Lexo më shumë

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Khôi phục dữ liệu HDD – Tôi đã lấy lại tất cả 3TB hình ảnh như thế nào ? . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Knoll Light Factory for Photoshop CC 2018

Knoll Light Factory là plugin tạo hiệu ứng ánh sáng nổi tiếng cho Photoshop. Plugin này được phát triển bởi John Knoll với nhiều ưu điểm vượt…

Làm mịn da bằng Imagenomic Portraiture 3

Chân dung 3 Đó là một cải tiến lớn từ Imagenomic. Phần mềm với chức năng chính là chỉnh sửa da, làm mịn, đổi màu da. Ưu…

Preset là gì? Sử dụng thế nào ? Chia sẻ Preset đẹp

Nếu là một người chơi ảnh chắc hẳn bạn đã ít nhất một lần nghe đến khái niệm Preset. Vậy cài đặt trước là gì? Lightroom presets…

5 cài đặt hay cho Nikon D7100

Xin chào, bạn đang muốn cài đặt Nikon D7100? Được rồi, tôi có 5 cài đặt thú vị dành cho bạn. Nó chắc chắn giúp bạn hiểu…

Điều khiển máy ảnh Nikon bằng máy tính

Mỗi công ty đều cung cấp phần mềm giúp điều khiển máy ảnh từ máy tính. Bạn có thể xem trước độ phơi sáng trên màn hình…

Tìm hiểu và làm chủ Picture Control máy ảnh Nikon

Picture Control là một tính năng có trên máy ảnh DSLR của Nikon. Nó cho phép bạn thay đổi phong cách ảnh để phù hợp với mục…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *