Chỉnh màu trong Photoshop chi tiết bằng Video

Rate this post

Pas kursit bazë Photoshop. Shumë prej jush duan të dinë se si të bëjnë korrigjimin e ngjyrave në Photoshop. Kështu që unë përmbledh përvojën praktike në këtë artikull. Që ju të rregulloni ngjyrën e buzëve, syve… në mënyrën më të thjeshtë. Në pjesën e fundit, unë do të shpjegoj parimin e klasifikimit të ngjyrave me Grading Color. Kështu që ju mund ta zbatoni me siguri në punën tuaj.

1. Rregulloni ngjyrën e buzëve në Photoshop

Korrigjimi i ngjyrës së buzëve në photoshop

Për të filluar, ne mësojmë se si të korrigjojmë ngjyrën e buzëve në Photoshop. Dublikojeni shtresën me shkurtoren e tastierës Ctrl+J. Pastaj zgjidhni Adjustment, pastaj klikoni ikonën e rreshtit të dytë Hue Saturation.

zgjidhni ngjyrën e buzëve në Photoshop

Ne zgjedhim shtresën e ngopjes së ngjyrës. Vazhdoni të zgjidhni dorën (2) në këndin e djathtë. Pastaj klikoni në buzët e modelit. Kjo i tregon Photoshop-it se cilën ngjyrë të ndryshojë. Mund të aplikoni për produkte, rroba.

Rritja e nuancës dhe ngopjes së ngjyrës së buzëve

Zvarritim shiritin Hue për të ndryshuar ngjyrën e buzëve. Më pas tërhiqni Saturation për të rritur ngopjen e ngjyrave. Do të thotë të ndryshojë densitetin e zgjedhur të ngjyrës me Hue. Ndonjëherë do të njolloset siç tregohet, sepse ngjyra e buzëve është afër ngjyrës së lëkurës. Ju nuk keni nevojë të shqetësoheni për këtë. Në një moment do të merremi me Layer Mask.

Shtypja e Ctrl I përmbys përzgjedhjen në buzë

Pasi të zgjidhni ngjyrën e dëshiruar. Kaloni te ikona e bardhë e maskës së shtresës. Më pas përmbysni Layer Mask me shkurtoren e tastierës Ctrl+I. Maska e shtresës bëhet e zezë dhe imazhi kthehet në ngjyrën e tij normale. Referojuni se si të përdorni shtresat në kursin bazë të Photoshop-it.

Përdorni një furçë të bardhë

Në këtë pikë, modifikimet me Hue Saturation fshihen nga maska ​​e zezë e shtresave. Ne përdorim një furçë të bardhë. Më pas ndryshoni madhësinë e furçës për t’iu përshtatur buzëve të modelit. Pothuajse mbaruar, zgjidhni dritën e butë dhe ulni Opacity për ngjyra më natyrale.

Kalo në Softlight dhe apliko brushën në buzë

Më pas lyeni një furçë të bardhë në buzë. Do të shihni se buzët bëhen rozë siç tregohet. Pjesët e zeza nuk preken fare. Unë thjesht bëra një shembull. Në fakt, ju mund të zgjidhni çdo ngjyrë. Pastaj rrisni dhe ulni Opacity për ta bërë imazhin më të natyrshëm. Ok, ju keni parë mënyrën më të lehtë për të korrigjuar ngjyrën e buzëve. Le të mësojmë se si të korrigjojmë ngjyrën e syve.

2. Rregulloni ngjyrën e syve në Photoshop

Rregulloni ngjyrën e syve në Photoshop

Për të vazhduar, ne mësojmë se si të korrigjojmë ngjyrën e syve në Photoshop. Ju mund të shkarkoni një shembull imazhi të autorit Melancholia në Pixbay. Pastaj klikoni në ikonën e rrethit në këndin e poshtëm të djathtë. Zgjidhni në Ngjyra të ngurta.

zgjidhni ngjyrën e syve me Solid Color

Për shembull, dua që sytë e mi të jenë jeshil smeraldi. Pastaj zgjidhni ngjyrën blu në Solid Color dhe më pas klikoni Ok. Sigurisht, ju mund të zgjidhni të shkoni tek bluja marine, e verdha.

ndryshoni modalitetin e përzierjes në Ngjyra

Në shtresën me ngjyra të ngurta. Ne klikojmë në Blending Mode, më pas zgjedhim Color. Në disa raste Soft Light është më efektiv. Thjesht duhet të përpiqeni të gjeni mënyrën më të mirë.

zgjidhni Layer Solid Color shtypni CTRL I kthej përzgjedhjen

Shohim që sytë janë bërë blu. Tani zgjidhni maskën e bardhë të shtresës dhe më pas shtypni Ctrl+I për të përmbysur përzgjedhjen. Maska e shtresës bëhet e zezë dhe imazhi kthehet në ngjyrën e tij normale.

Përdorni një furçë të bardhë për të pikturuar në maskën e shtresave

Për të vazhduar, zgjedhim furçën e bardhë. Më pas ndryshoni madhësinë për t’iu përshtatur syrit. Më pas lyeni penelin mbi sytë e modeles. Do të shihni që sytë tuaj bëhen blu. Pa prekur zona të tjera të imazhit. Është kaq e thjeshtë.

Ulni errësirën për ngjyrë më të mirë të syve

Ne ulim Opacity për ta bërë imazhin më të natyrshëm. Përndryshe, mund të përdorni një furçë më të vogël. Lyeni vetëm zonën me ngjyrë në sy dhe injoroni zonën e zezë. Me një ndryshim kaq të vogël. Modelja kishte sy të bukur jeshil smeraldi.

Dublikojeni shtresën me ngjyra të ngurta për të zgjedhur një ngjyrë tjetër të syve

Në pjesën e mëparshme, ne krijuam një ngjyrë të ngurtë me një maskë shtresash. Thjesht duhet të shtypni Ctrl + J për të kopjuar shtresën. Pastaj provoni një ngjyrë tjetër. Për shembull, unë kalova në blu detare. Siç mund ta shihni, është gjithashtu shumë e bukur, apo jo?

Në mënyrë të ngjashme dublikojeni shtresën me ngjyra të ngurta për ta kthyer atë në të verdhë

Le të eksperimentojmë me qelibarin. Gjithmonë gjithashtu e bukur.

Kombinoni shtresa të shumta për të korrigjuar ngjyrën e syve në Photoshop

Sigurisht, ju mund të krijoni shtresa të shumta. Më pas rregulloni çdo sy një ngjyrë. Pra, ju tashmë e dini mënyrën më të shpejtë për të korrigjuar ngjyrën e syve në Photoshop. Sigurisht që ka mënyra të tjera. Por pak e vështirë për fillestarët të mësojnë Photoshop. Kështu që unë nuk e përfshiva këtë udhëzues. Arrijmë se si të rregullojmë ngjyrën e lëkurës në Photoshop.

Tham Khảo Thêm:  Tìm hiểu 99+ anh free fire dep hình nền ff mới nhất

3. Rregulloni ngjyrën e lëkurës në të bardhë dhe rozë

korrigjimi i ngjyrës së lëkurës në photoshop

Shumë prej jush duan të rregullojnë lëkurën e bardhë dhe rozë për ta bërë foton më të bukur. Në Photoshop, klikoni rrethin në këndin e poshtëm të djathtë. Pastaj krijoni një ngjyrë të re të ngurtë.

zgjidhni ngjyrën e lëkurës me Solid Color

Për shembull, nëse dua lëkurë rozë dhe të bardhë, zgjidhni siç tregohet në foto. Mund të lëvizni në këndin e majtë për të rritur shkëlqimin e lëkurës. Ose zgjidhni ngjyrën rozë, të kuqe në varësi të preferencës tuaj. Më pas shtypni OK.

Konvertoni ngjyrën e ngurtë në dritë të butë

Ne ndryshojmë modalitetin e përzierjes në dritë të butë. Lëkura e modeles ishte më e bardhë dhe më e gjallë. Në rregull, gati gati. Por Solid Color po ndikon në të gjithë imazhin.

Përdorni furçën e zezë

Ne përdorim një furçë të zezë. Pastaj rregulloni madhësinë në përputhje me rrethanat. Nuk ka parametra fiks. Shihni se si të përdorni furçën në kursin bazë të Photoshop-it.

Për të pastruar një zonë që nuk ka nevojë të ndryshohet

Në këtë pjesë ne përdorim një maskë me shtresa të bardhë. Për shembull, nuk dua të aplikoj Solid Color në plan të parë dhe në sfond. Unë thjesht lyej me një furçë të zezë në maskën e shtresës. Zona e zezë është në plan të parë dhe sfondi nuk ndikohet. Zona e bardhë është lëkura e modeles, e cila do të ndikohet nga Solid Color. Pra, do të jetë e bardhë dhe rozë siç tregohet në foto. Kaq e lehtë nuk është?

Si të korrigjoni ngjyrën e lëkurës rozë dhe të bardhë në Photoshop

Mund të kopjoni Solid Color duke shtypur Ctrl+J. Pastaj eksperimentoni me një ngjyrë tjetër. Për shembull, unë dua që lëkura ime të jetë më rozë dhe e bardhë. Pastaj kaloni në rozë të kuqe në këndin e majtë. Lëkura e modelit do të jetë më e bardhë dhe rozë. Natyrisht, nuk keni nevojë të përdorni më furçë.

ndryshimi i ngjyrës së lëkurës në photoshop

Po kështu. Ne ndryshojmë gjithmonë në ngjyrë vjollce rozë. Eksperimentoni për të gjetur ngjyrën e duhur. Kjo pjesë varet nga modeli dhe cilësia e fotografisë suaj origjinale. Unë nuk kam një formulë fikse. Unë dua që ju të kuptoni se si funksionon dhe ta zbatoni atë në praktikë. Le të mësojmë se si ta korrigjojmë rozën pastel pak më të vështirë.

Tham Khảo Thêm:  Top 100+ dễ thương iphone mèo hình nền cute tuyệt vời nhất

4. Korrigjim i ngjyrës rozë pastel

Si të rregulloni ngjyrën rozë në Photoshop

Unë shoh që shumë prej jush ju pëlqen të rregullojnë rozën pastel si filmat koreanë dhe japonezë. Që ju të merrni rezultatet më të mira. Ju lutemi shkarkoni imazhin e autorit SuperFerFilm. Më pas shkoni te Filter > Camera Raw Filter ose shtypni Ctrl+Shift+A.

Përdorni ngjyrën rozë në Theksim

Ne zgjedhim Grading Color për të parë 3 rrathë, përkatësisht Shadows, Midtone dhe Highlight. Për shembull, unë dua të shtoj ngjyrë blu në zonën e errët. Unë thjesht tërheq hijet mbi blu. Zonat e errëta do të mbulohen me një shtresë blu.

Tani ne i tërheqim Midtones në rozë. Photoshop do të mbulojë zonën Midtones me një ngjyrë rozë magjike. Mund ta tërhiqni rrëshqitësin nën Tonet e mesme në të djathtë. Bëni Midtones më të ndritshme dhe ulni kontrastin. Tani, fotografia ka një ngjyrë rozë të lehtë, kontrast të ulët si filmat koreanë dhe japonezë.

Bëni foton më tërheqëse. Ne lëvizim në seksionin Efektet dhe tërhiqni Grain në të djathtë. Do të shihni zhurmë në imazh dhe do të defokusoni. Jep një ndjesi filmike dhe duket më tërheqëse. Ok, sapo mësuam se si të rregullojmë rozën pastel në Photoshop. Faleminderit autorit për foton e bukur. Le të kalojmë në pjesët në vijim.

5. Si të rregulloni bardh e zi

konvertoni ngjyrën në të zezë dhe të bardhë në Photoshop

Përveç atyre prej jush që ju pëlqen stili japonez korean. Unë shoh që shumë prej jush ju pëlqen të kthehen në kohën e gjyshërve tuaj. Me foto të thjeshta bardh e zi. Për ta bërë këtë, ne lëvizim Filter > Camera Raw Filter ose shtypim Ctrl+Shift+A.

Konvertoni fotot me ngjyra në bardh e zi në Camera Raw

Në rast se thjesht dëshironi të konvertoni imazhin me ngjyra në bardh e zi, shtypni B&W. Photoshop do të heqë të gjitha ngjyrat nga imazhi. Ju mund të rregulloni kontrastin, ndriçimin dhe parametrat e tjerë më poshtë për ta bërë fotografinë më të mirë.

Konvertoni fotot me ngjyra në bardh e zi me paravendosjen në Camera Raw

Nëse nuk keni përvojë në redaktimin e fotove bardh e zi. Mund të klikoni në Preset dhe më pas të zgjidhni Bardh e Zi. Pastaj vendoseni miun mbi Paracaktuar dhe vëzhgoni rezultatet në ekran. Këto janë cilësimet standarde të Photoshop-it. Dhe zakonisht jep rezultate më të mira sesa ta rregulloni vetë.

Redaktimi i fotove bardh e zi në Photoshop

Sigurisht, ju mund të kontrolloni ndriçimin, kontrastin pas përdorimit të paracaktuar. Përveç kësaj, ju keni rregullime të mëtejshme në Color Mixer.

Rritja e zhurmës me Gain në Camera Raw

Së fundi, ne klikojmë në Grain për të rritur kokrrizën dhe për të zvogëluar mprehtësinë. Bëjeni të duket si një foto nga një aparat fotografik i vjetër filmik. Gjithçka është kaq e thjeshtë. Mund t’i referoheni mënyrës se si të vendosni Preset në Camera Raw në këtë artikull. Kemi ardhur në fund të mësimeve tona për korrigjimin e ngjyrave në Photoshop.

6. Korrigjimi i ngjyrave me Lut

Korrigjimi i ngjyrave me Lut në Photoshop

Përveç sa më sipër, ju mund të korrigjoni ngjyrën me Lut. Ata zgjedhin Adjustment dhe më pas kalojnë në Lut. Ose klikoni në rrethin në këndin e poshtëm djathtas dhe zgjidhni Lut. Këto dy metoda janë po aq efektive.

zgjidhni Lut Photoshop

Thjesht duhet të zgjidhni Lut të disponueshëm në Photoshop. Shtypni butonat shko dhe poshtë për të lëvizur më lehtë nëpër Lut. Më pas shikoni ndryshimin e ngjyrës në ekran. Përndryshe, mund të ngarkoni më shumë Lut në Photoshop.

Rritni ose ulni Opacity Lut në Photoshop

Pasi të zgjidhni ngjyrën e dëshiruar. Ju mund të ndryshoni Opacity për të kontrolluar efektivitetin e Lut. Gjithçka është kaq e thjeshtë. Por efekti është qartë i dukshëm në foto. Tani, ne mësojmë parimin e korrigjimit të ngjyrave në Photoshop me klasifikimin e ngjyrave.

Tham Khảo Thêm:  Chi tiết 81+ hình nền liliana tiểu thư anh đào hay nhất

7. Parimet e korrigjimit të ngjyrave në Photoshop

Parimet e korrigjimit të ngjyrave në Photoshop me klasifikimin e ngjyrave

Ne u njohëm me klasifikimin e ngjyrave në seksionet e mëparshme. Ky është një veçori e re në Photoshop 2021 që përdor Camera Raw 14. E bën korrigjimin e ngjyrave më të lehtë se versionet e mëparshme. Pra, si funksionon Grading Color?

Një foto zakonisht ka Pikat kryesore, Midtonet, Hijet. Normalisht, duhet të bëjmë zgjedhje për t’i ngjyrosur këto zona. Kjo kërkon shumë kohë dhe nuk është shumë e bukur. Në vend të kësaj, Grading Color pajis 3 rrathë, përkatësisht Highlight, Midtones, Shadows. Vetëm e dini se çfarë ngjyre dëshironi të shtoni? Në cilën zonë?

Për shembull, unë dua të shtoj ngjyrë blu në hijet. Pastaj thjesht tërhiqni Shadows në blu. Photoshop do të aplikojë ngjyrën e duhur blu në atë që konsiderohet Shadows. Pastaj lëvizni nga qendra në skajin e rrethit për të kontrolluar ngopjen e ngjyrave. Po kështu, unë dua të shtoj ngjyrë portokalli në Theksim. Më pas tërhiqeni në portokalli dhe keni mbaruar.

Rritni dhe ulni ndriçimin e hijeve

Pas zgjedhjes së ngjyrave për zonat Shadows dhe Highlight. Mund të tërhiqni rrëshqitësin për të rritur ose ulur ndriçimin e ngjyrës së zgjedhur. Ju lutemi eksperimentoni shumë për të kuptuar këtë veçori.

Rritni ose ulni Përzierjen midis Hijeve dhe Theksimit

Për të vazhduar, ne tërhiqni shiritin Blending për të kontrolluar kryqëzimin e Shadows, Midtones, Highlight. Zvarrit djathtas për të zgjeruar zonën e kryqëzimit dhe majtas për ta ngushtuar atë.

Balanconi hijet dhe pikat kryesore me Blance

Mund të tërhiqni Balancen për të kontrolluar efektet e hijeve dhe pikave kryesore. Për shembull, tërhiqni majtas për të rritur efektin e Shadows. Anasjelltas, zvarritja djathtas rrit efektin Theksim. Kjo veçori është pak konfuze për ata që janë të rinj në Photoshop. Praktika është mënyra më e mirë për të kuptuar klasifikimin e ngjyrave.

8. Përmbledhje

Sapo kemi mësuar se si të korrigjojmë ngjyrat në Photoshop. Nëse nuk keni gjetur atë që dëshironi. Ose ka një pjesë që nuk është e qartë. Ju lutemi lini një koment poshtë artikullit. Unë do të përgjigjem sa më shpejt të jetë e mundur dhe do të përditësoj postimin. Nëse nuk dini asgjë për Photoshop. Merrni kohë për të marrë një kurs bazë Photoshop. Sigurisht, mësime të avancuara të Photoshop-it. Ju uroj shume foto te bukura. Falenderim.

9. Lexo më shumë

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Chỉnh màu trong Photoshop chi tiết bằng Video . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Knoll Light Factory for Photoshop CC 2018

Knoll Light Factory là plugin tạo hiệu ứng ánh sáng nổi tiếng cho Photoshop. Plugin này được phát triển bởi John Knoll với nhiều ưu điểm vượt…

Làm mịn da bằng Imagenomic Portraiture 3

Chân dung 3 Đó là một cải tiến lớn từ Imagenomic. Phần mềm với chức năng chính là chỉnh sửa da, làm mịn, đổi màu da. Ưu…

Preset là gì? Sử dụng thế nào ? Chia sẻ Preset đẹp

Nếu là một người chơi ảnh chắc hẳn bạn đã ít nhất một lần nghe đến khái niệm Preset. Vậy cài đặt trước là gì? Lightroom presets…

5 cài đặt hay cho Nikon D7100

Xin chào, bạn đang muốn cài đặt Nikon D7100? Được rồi, tôi có 5 cài đặt thú vị dành cho bạn. Nó chắc chắn giúp bạn hiểu…

Điều khiển máy ảnh Nikon bằng máy tính

Mỗi công ty đều cung cấp phần mềm giúp điều khiển máy ảnh từ máy tính. Bạn có thể xem trước độ phơi sáng trên màn hình…

Khôi phục dữ liệu HDD – Tôi đã lấy lại tất cả 3TB hình ảnh như thế nào ?

Gjëja më e rëndësishme për një përdorues kompjuteri janë të dhënat. Kompjuterët e prishur mund të blihen, por të dhënat nuk janë aq të thjeshta. Të dhënat…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *