Bảo quản ống kính máy ảnh như thế nào?

Rate this post

Lentet janë komponenti më i shtrenjtë dhe lehtësisht i dëmtuar në një komplet kamerash. Prandaj, është e nevojshme të merrni kohë për të ruajtur lentet e kamerës. Unë gërvishtja shumë lente në ditët e para të përdorimit të kamerës. Në këtë artikull, ne do të mësojmë se si të pastrojmë dhe mirëmbajmë siç duhet lentet. Për të parandaluar gërvishtjet dhe dëmtimet.

Rekomandohet të mbroni lentet me filtër UV

Po pyesja nëse do të përdorja filtrin apo jo? Pastaj blini filtra të shumtë hoya për lente të ndryshme. E di që filtrat ndryshojnë cilësinë e imazhit. Por është e vështirë të dallosh efektin e filtrit në kushte të favorshme.

Filtri Gan UV ju mbron nga e gjithë bota

Fotografitë ruajnë ende shkëlqim, ngjyra dhe kontrast të mirë. Filtrat zbulojnë kufizime vetëm në kushte të caktuara fotografimi. Sidomos kur fotografoni me ndriçim të pasëm, nën dritat me fuqi të lartë. Filtri e bën imazhin më fantazmë dhe më të ndezur. Kështu që vendosa të hiqja disa nga filtrat që përdorja.

A mund të përdorni filtrin UV?

Vura re që lentet konsumohen shumë shpejt kur heq filtrin. Edhe pse duke përdorur lente, peceta, lëkura delesh të të gjitha llojeve. Por disa lente ishin gërvishtur. Duke përfshirë Nikon 70-200 VR II tim gërvishti disa rreshta. Më shkaktoi një atak në zemër për disa ditë.

më vjen keq

Pas shumë testeve në lente më të lira. Vura re që lentet e kamerës dëmtohen lehtësisht kur nuk përdorni filtër. Ato janë shumë të lehta për t’u gërvishtur, për të mbledhur pluhur dhe për të futur pluhur brenda. Ne duhet të instalojmë një filtër për të minimizuar këto dëmtime.

Natyrisht, zvogëlon shumë kohën e pastrimit të lenteve. Kombinimi në cilësinë e imazhit për lentet e përsosura ia vlen. Nuk duhet të shqetësohemi më për gërvishtjet, pluhurin, gjurmët e gishtërinjve në lente. Nëse vendosni të mos përdorni filtrin, atëherë referojuni seksionit vijues të artikullit.

Si të pastroni lentet e kamerës

Provoni të kaloni 1 minutë duke lexuar komentet në postim. Ka shumë mënyra interesante për të pastruar lentet e kamerës. Disa nga ju marrin frymë, disa përdorin një këmishë, disa përdorin pambuk. Nëse keni shumë përvojë, përdorni një çantë të dedikuar për pastrimin e kamerës. Kam provuar të gjitha metodat e mësipërme. Shumica janë joefikase dhe lënë probleme serioze.

Ndoshta koncepti i të gjithëve për pastrimin e pluhurit në lente është i ndryshëm. Unë pothuajse kurrë nuk kam qenë i kënaqur me mënyrën se si njerëzit pastrojnë lentet. Në pamje të parë, duket e pastër. Por nëse shikoni nga afër, do të shihni një shtresë shumë të hollë yndyre. Sepse pastrimi me rroba, pambuk dhe avull nuk mund t’i largojë këto njolla.

Si të pastroni lentet e kamerës?

Disa prej jush përdorin një çantë pastrimi të dedikuar, është pak më mirë. Por shpesh gërvishten lente për shkak të përdorimit të pahijshëm. Për më të mirën, duhet të blejmë një çantë të vogël pastrimi të kamerës dhe të mësojmë se si ta përdorim atë.

Aktualisht, unë përdor kompletin e pastrimit të kamerës VSGO rreth 200 mijë. Produkti është pak i kushtueshëm, por funksionon mirë. Pra, si ta përdorni këtë?

Tham Khảo Thêm:  Chi tiết 98+ hình nền làm đột tử điện thoại hay nhất

Furçë për pastrimin e lenteve të kamerës

Pjesa e përparme e lenteve është gjithmonë e mbuluar me pluhur, gjurmë gishtash, yndyrë dhe të gjitha llojet e gjërave të tjera. Natyrisht i shoqëruar me kokrra rëre shumë të forta. Për të mos gërvishtur lentet. Unë zakonisht përdor një furçë me qime të buta për të fshirë butësisht sipërfaqen e lenteve. Për të hequr grimcat e pluhurit të fortë nga lentet përpara se të pastroni më shumë detaje

bletë pastruese

Mund ta anoni lentet me kokë poshtë për efektin më të mirë. Ne duhet të skanojmë nga qendra e thjerrëzës në skaj, në vend që të bëjmë të kundërtën. Kjo nuk do të mbledhë pluhur në një vend dhe do të dëmtojë lentet. Ky hap është si të duhet të pastroni shtëpinë përpara se të pastroni. Lëreni pluhurin të fshihet, rezultatet do t’ju habisin.

Fryrës pluhuri i kamerës

Pas heqjes së grimcave të mëdha të pluhurit, me siguri do të ketë pluhur të imët që noton në sipërfaqen e lenteve. A keni përdorur ndonjëherë fshesë me korrent? Ne përdorim një ventilator për të spërkatur butësisht të gjithë sipërfaqen e lenteve.

flluskë ekonomike

Synoni të largoni sa më shumë grimcat e imta të pluhurit. Edhe pse është pak më ndryshe nga mënyra se si funksionon një fshesë me korrent, efekti është i ngjashëm. Ok, ne kemi një dysheme mjaft të mirë. Tani le të bëjmë pak detergjent dhe të përdorim një peshqir.

Pastroni lentet me një leckë

Zgjidhja për të vrarë bletët

Kompleti i pastrimit vjen me një shishe me një zgjidhje pa alkool, pa erë dhe ngjyrë. Zgjidhja ndihmon për të hequr papastërtitë, yndyrat dhe kufizimin e kërpudhave në sipërfaqen e lenteve. Spërkasim tretësirën në leckën që vjen me kompletin.

zgjidhje për pastrimin e lenteve

Fshijeni butësisht nga qendra deri te skaji i thjerrëzës derisa të pastrohet plotësisht. Lente do të ketë një film rreth saj dhe do të zhduket automatikisht pas rreth 5 deri në 10 sekonda. Ju kthen një sipërfaqe të përsosur, si të re.

fshij bletën

Gjëja më e rëndësishme është të hiqni grimcat e mëdha të pluhurit, pluhurin e imët. Sa më shumë detaje të bëni, aq më pak gërvishtje do të keni. Nëse e bëni si unë herën e kaluar. Kur fshini me një leckë, do të jetë si letër lëmuese në xhami.

Gëzuar ditëlindjen

Definitivisht e gërvishtur dhe nuk mund të restaurohet. Me siguri disa prej jush pëlqejnë të përdorin lente dhe peceta për lente. Edhe unë i përdor këto dy lloje, ndaj kam disa përvoja që dua të ndaj.

A duhet të përdor Lenspen për të pastruar lentet?

Lenspen përdor një majë lëkure të kombinuar me karbon për të ndihmuar në largimin shumë mirë të yndyrës dhe pluhurit të imët. Por mirë vetëm për herët e para. Lentet e gërvishten lehtësisht lentet kur ripërdoren shumë herë.

lenspen lind bletët

Grimcat e pluhurit do të ngjiten në kokën e lentës duke shkaktuar gërvishtje në lente. Ne duhet të pastrojmë lentet tërësisht me një furçë me qime, një top sprej dhe më pas të përdorim lentet. Sigurisht, është gjithashtu e këshillueshme që të fryni pluhurin nga koka e Lenspen pas përdorimit. E gërvishta lentet me Lenspen. Kështu që ju lutemi kini kujdes kur përdorni Lenspen. Ne gjithashtu duhet të zëvendësojmë Lenspen kur është shumë i konsumuar ose i pa karbon.

Letër për pastrimin e lenteve Zeiss

Kjo është ndoshta letra më e mirë për pastrimin e lenteve për momentin. Prodhuar posaçërisht për pajisjet optike nga Zeiss. Letra për pastrimin e lenteve Zeiss pastrohet shpejt, largon yndyrat dhe dezinfektohet shumë mirë. Nuk ka pothuajse asgjë për t’u ankuar përveçse të jesh i shtrenjtë. Por ka edhe disa paralajmërime. Ne duhet të përdorim një furçë me qime, një top ventilator për të hequr pluhurin e fortë përpara se të përdorim letër për pastrimin e lenteve.

Tham Khảo Thêm:  Chia sẻ hơn 96 hình nền 3d có thể di chuyển mới nhất
Pecetat për pastrimin e lenteve zeiss mund të shkaktojnë dhimbje menstruale

Nëse lihet në gjendjen e saj origjinale dhe pastrohet menjëherë, është e lehtë të gërvishtni lentet. Sepse pluhuri do të mblidhet në letër dhe do të lëvizë në të gjithë sipërfaqen e lenteve. Pluhuri është zakonisht më i fortë se materiali i sipërfaqes, kështu që me siguri do të gërvishtet. Nëse bëhet mirë, pastrimi me fshesë ose top pluhuri është i mirë. Nuk ka asgjë për të kritikuar letrën e pastrimit të lenteve. Kështu, sapo kemi mësuar se si të pastrojmë lentet e kamerës dhe pikat që duhen shënuar.

Rekomandohet përdorimi i një qese mbrojtëse me lente

Shumica e markave vijnë me një qese mbrojtëse për lente. Për të kufizuar pluhurin, ndikimin dhe ndikimin mjedisor në trupin e lenteve. Por disa prej jush pëlqejnë lentet e zhveshura ose nuk dinë për këtë aksesor. Kjo është në rregull, por do të bëjë që lentet të bëhen pluhur dhe të mprehen më shpejt. Sipas përvojës së tij.

Më vjen keq, nuk të kam parë kurrë më parë

Duhet të përdorim çanta mbrojtëse të veçanta për secilën lente. Çanta është bërë nga shkumë e butë, e cila e bën lentet më të sigurt në çantën e shpinës. Në të njëjtën kohë kufizoni dëmtimin nëse e rrëzoni aksidentalisht. Mund ta blini në Shopee me fjalën kyçe “çantë mbrojtëse e lenteve të kamerës”. Duhet të kujdesemi mirë për lentet në vend që t’ia lëmë atë mjedisit. Sigurisht pas shumë vitesh. Do të zbuloni se kujdesi jep rezultate shumë mbresëlënëse.

Lentet duhet të ruhen në një kabinet të papërshkueshëm nga lagështia

Myku është kudo në ajër. Ata ngjiten në sipërfaqen e lenteve dhe presin që të rriten kushte të favorshme.

përsëri tek ju

Nëse keni idenë të lini lentet në çantën tuaj të shpinës për një javë, një muaj pa parë. Ju patjetër do të pendoheni për rezultatet. Myku rritet shumë shpejt në kushte të tilla të favorshme. Sado i pastër të jetë, është mirë ta lini në një mjedis me lagështi të lartë.

Sa kujdesesh per mua

Mbajeni lentet në gjendje të mirë dhe më të sigurt. Përgatitni një kabinet rezistent ndaj lagështirës. Mund të bëhet nga kuti hermetike ose kabinete të specializuara. Synoni të mbani lagështinë brenda 40%. Lagështia e ulët do të kufizojë rritjen e mykut në sipërfaqen e lenteve. Nëse tashmë është rritur, nuk ka asnjë mënyrë për t’u kthyer në gjendjen e tij origjinale. Veshja në lente do të dëmtohet, duke lënë rrënjë bambuje pas pastrimit. Një kabinet rezistent ndaj lagështirës është një domosdoshmëri për të gjithë lojtarët e kamerave. Çdo gjë e shtrenjtë është në rregull, për sa kohë që lagështia mbahet brenda 40%.

Duhet të ekspozojë lentet në diell për të kufizuar mykun

Ruajtja e lenteve në një kabinet rezistent ndaj lagështirës për muaj të tërë nuk është një ide e mirë. Kabinetet rezistente ndaj lagështirës kufizojnë vetëm kohën kur rritet myku. Por nuk mund të parandalohet plotësisht. Zakonisht thaj lentet në diell për të vrarë mykun.

A duhet t'i ekspozoj lentet në diell?

Rrezet UV në dritë me temperaturë të lartë do të vrasin të gjitha kërpudhat. Kombinimi i një kabineti rezistent ndaj lagështirës dhe ekspozimi ndaj diellit janë dy mënyra të shkëlqyera për të ruajtur lentet e kamerës. Unë besoja shumë në dollapët e papërshkueshëm nga lagështia, kështu që bërja e lenteve të tjera të mykura është e shtrenjtë. Pra, mos dyshoni në atë që them…?

A duhet hequr lentet kur nuk janë në përdorim?

Më lind shpesh pyetja “A duhet të heq lentet kur nuk është në përdorim”? Nga përvoja, nuk kemi pse të heqim lentet kur nuk jemi në përdorim. Nëse keni një lente, thjesht ngjiteni në kamerë dhe përdorni atë. Pas përdorimit, ruani të gjithë montimin në një kabinet të papërshkueshëm nga lagështia. Të dyja parandalojnë pluhurin dhe kursejnë kohë.

Tham Khảo Thêm:  Khám phá với hơn 87 hình nền không phận sự miễn sờ tuyệt vời nhất
Sa kujdesesh per mua

Nëse nuk keni shumë lente dhe nuk keni hapësirë ​​në një kabinet rezistent ndaj lagështirës. Më pas hidhini një sy thjerrëzës për ta rregulluar më mirë. Montimi i vazhdueshëm i thjerrëzave nuk shkakton ndonjë dëmtim të konsumimit. Pra, mos u shqetësoni për këtë. Vetem si te duash. Detaje të tilla nuk ia vlen të humbasësh kohë duke menduar.

A duhet të heq lentet kur e vendos në çantën time të shpinës?

Shumë prej jush pyesin nëse duhet të hiqni lentet kur e vendosni në çantën e shpinës. Në rast të përdorimit të një çantë shpine të dedikuar për të ruajtur kamerën. Ata zakonisht kanë ndarje për lente individuale. Sigurisht, ka edhe një ndarje si për kamerën ashtu edhe për lentet e bashkangjitura. Për këto çanta shpine, ju vetëm duhet të lidhni kamerën dhe lentet gjatë një udhëtimi pune.

Po ju?

Nuk ka nevojë ta ndash për të humbur punën dhe për të humbur kohë. Montimi në kamerë është shumë i ngurtë. Përveç nëse është rrëzuar ose dëmtuar qëllimisht. Gjithashtu nuk ka asnjë dëmtim të lenteve kur ruhet në atë mënyrë.

Me ka marre malli shume per ty

Për ju që përdorni çantat e shpinës së laptopit për të ruajtur kamerat. Këto çanta shpine kanë vetëm ndarje të mëdha dhe nuk kanë shumë amortizues. Ju lutemi çmontoni çdo montim dhe më pas vendoseni në çantën rezistente ndaj goditjeve. Kjo do të kufizojë dhe shkatërrojë dhe ta bëjë pajisjen tuaj më të sigurt. Këto ditë ka shumë çanta rezistente ndaj goditjeve për kamera dhe lente të lira. Nëse dëshironi, mund të blini të duhurat.

A duhet të heq lentet për pastrim?

E di që shumë prej jush e pëlqejnë përsosmërinë dhe po ashtu edhe unë. Sidomos kur përdorni kamerën për herë të parë. Ne i kushtojmë vëmendje çdo grimce pluhuri në lente dhe pamor. Ato grimca pluhuri na bëjnë shumë të pakëndshëm, por kanë pak ndikim në imazh. Shumë prej jush pyesin nëse duhet të heq lentet për të pastruar disa nga ato grimca pluhuri?

Ne pranojmë shkrepjen në kushte me pluhur, kështu që pluhuri që hyn në lentet është shumë normale. Edhe lentet 100 milionëshe janë pluhur. Nuk mund të pastrohet si thjesht e ç’kutizuar. Edhe lentet e pakotuara kanë ende pluhur nga fabrika. Nëse pluhuri nuk e bën imazhin të turbullt, ngjyra e gabuar nuk duhet të hiqet për pastrim. Sepse përbërja e lenteve është shumë e ndërlikuar.

Më vjen keq që kam lindur

Shumica e punëtorëve të jashtëm nuk kanë mjetet dhe përvojën e nevojshme për të pastruar lentet. Shumica e tyre bazohen në përvojën dhe nuk ndjekin asnjë standard. Pasi hiqet, ka padyshim devijime dhe asgjë për të ripeshuar. Do të hasni probleme të tilla si kënde të paqarta të imazhit, fokus i paqëndrueshëm, zmadhimi i fortë. Në përgjithësi, një ndjenjë shumë e rreme në lentet tuaja të vërteta.

Canon

Në rast se ende dëshironi të jeni të përsosur, atëherë qëndroni me lentet origjinale. Çmimi do të jetë i lartë, por rezultatet janë proporcionale. Ndihem i kënaqur me pluhurin në lentet ekzistuese. Përdorni vetëm konsumimin dhe gjurmët e kohës. Ne pretendojmë përsosmëri në një pajisje të vjetër që është e pamundur ose shumë e shtrenjtë. Ok, pra, kam mbaruar të ndaj përvojën time për ruajtjen dhe pastrimin e lenteve. Ju uroj shumë foto të bukura me pajisjen që keni. Faleminderit që gjetët kohë për të rishikuar.

Lexo më shumë

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Bảo quản ống kính máy ảnh như thế nào? . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Knoll Light Factory for Photoshop CC 2018

Knoll Light Factory là plugin tạo hiệu ứng ánh sáng nổi tiếng cho Photoshop. Plugin này được phát triển bởi John Knoll với nhiều ưu điểm vượt…

Làm mịn da bằng Imagenomic Portraiture 3

Chân dung 3 Đó là một cải tiến lớn từ Imagenomic. Phần mềm với chức năng chính là chỉnh sửa da, làm mịn, đổi màu da. Ưu…

Preset là gì? Sử dụng thế nào ? Chia sẻ Preset đẹp

Nếu là một người chơi ảnh chắc hẳn bạn đã ít nhất một lần nghe đến khái niệm Preset. Vậy cài đặt trước là gì? Lightroom presets…

5 cài đặt hay cho Nikon D7100

Xin chào, bạn đang muốn cài đặt Nikon D7100? Được rồi, tôi có 5 cài đặt thú vị dành cho bạn. Nó chắc chắn giúp bạn hiểu…

Điều khiển máy ảnh Nikon bằng máy tính

Mỗi công ty đều cung cấp phần mềm giúp điều khiển máy ảnh từ máy tính. Bạn có thể xem trước độ phơi sáng trên màn hình…

Khôi phục dữ liệu HDD – Tôi đã lấy lại tất cả 3TB hình ảnh như thế nào ?

Gjëja më e rëndësishme për një përdorues kompjuteri janë të dhënat. Kompjuterët e prishur mund të blihen, por të dhënat nuk janë aq të thjeshta. Të dhënat…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *